Odwodnienie u małego dziecka

Małe dzieci reagują często zupełnie inaczej niż osoby dorosłe na sytuacje, jakie spotykają je w życiu, są delikatniejsze, bardziej, kruche, bezbronne, dlatego też powinny być chronione od wielu sytuacji. W momencie, kiedy osoba dorosła zachoruje, często odbiera to jako dyskomfort, jednak, jeżeli małe dziecko ma te same schorzenie czy też symptomy choroby, mogą one być bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia dziecka. Jednym z takich trudnych przypadków dla dzieci, są wszelkiego rodzaju choroby powodujące odwodnienie organizmu. Jeżeli u dziecka pojawi się rozwolnienie, wymioty oraz gorączka, niekoniecznie wszystkie symptomy na raz, to jego organizm będzie uległa szybkiemu odwodnieniu. U osoby dorosłej nie będzie to tak groźne, jednak u dziecka już po kilku godzinach choroby może wystąpić groźne odwodnienie, nie tylko ze względu na niedobór nawadniania w organizmie, ale również na niedobór elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu malucha. Jeżeli nasze dziecko choruje, warto jest sprawdzić, czy jego skóra nie jest przesuszona, w momencie kiedy delikatnie złapiemy palcem wskazującym i kciukiem za fragment skóry i ściśniemy, zaraz po zwolnieniu uścisku skóra powinna wrócić do stanu sprzed ucisku. Jeżeli natomiast pozostaje na niej wyraźny ślad lub też odcisk naszych palców, to znak że nasze dziecko już jest odwodnione. Aby zapobiec odwodnieniu, podczas choroby należy dawać dziecku wodę niegazowaną, w niewielkich ilościach, jednak bardzo często, co kilka minut. Czasem jednak to nie wystarczy, zawsze w takiej sytuacji warto jest pokazać dziecko pediatrze lub też zgłosić się na izbę przyjęć w szpitalu, ponieważ dziecko może wymagać podania kroplówek nawadniających i uzupełniających elektrolity malucha.