Na rynku ubranek dla dzieci panuje ogromna różnorodność. Rodzice mają do wyboru sporo możliwości, aby ubrać własne dziecko ciekawie i kolorowo. Mnogość producentów oferujący odzież dziecięcą ułatwia zadanie polegające na uzyskaniu indywidualnej odrębności dziecka poprzez jego strój.

Jednak wbrew pozorom pomimo różnorodności panują pewne niezmienne schematy projektowania, które sprawiają że ubranka pomimo, że odmienne to jednak są podobne i mieszczą się w określonym kanonia aktualnie obowiązującej mody.

Wielu rodziców dąży jednak uporczywie do tego aby przełamywać schematy i nie upodabniać się ogółu grupy społecznej. Głęboka potrzeba wyróżnienia się z grupy powoduje, że poszukują dla swoich dzieci czegoś odmiennego, czegoś bardziej spersonalizowanego. W internecie pojawia się coraz więcej blogów tematycznych poświęconych modzie, w tym również modzie dziecięcej na których omawia się ciekawe pomysły i wzory. Są one kopalnią inspiracji dla rodziców samodzielnie kreujących modowy wizerunek własnego dziecka.

Aby zdobyć oryginalne ubranka dla dziecka trzeba przeszukiwać zasoby internetu w poszukiwaniu sklepów oferujących mniej popularne marki, lub produkty niszowe, czasami produkowane w niewielkich unikatowych seriach. Pojawiają się także nowi producenci wykonujący odzież dziecięcą o charakterze niemal artystycznym. Oczywiście jest to produkt dużo droższy niż t-shirt z supermarketu z aplikacją znanej postaci z kreskówek, ale za to ma niepowtarzalny styl, co jest właśnie upragnionym celem rodziców.

Takie zindywidualizowane podejście rodziców, nie zawsze współgra to z oczekiwaniami dziecka, które w sposób naturalny stara się zespolić z grupą, aby zyskać społeczną akceptację wśród rówieśników. Zbytnie wyróżnianie się ubiorem może być przyczyną problemów dziecka w nawiązywaniu relacji społecznych w przedszkolu lub szkole. Zwłaszcza w wśród mniejszych dzieci. Staje się to nierzadko powodem konfliktów między dzieckiem, a rodzicem.

Dla małego dziecka dużo ważniejsza może być koszulka z ulubionym bohaterem kreskówki niż t-shirt wykonany przez bardzo drogiego, niszowego projektanta z rzadkich i drogich super ekologicznych materiałów.