Trawersy i równowaga #wspinaczka #zajęcia

Trening trawersów (czyli wspinania nie w górę, a w bok) jest podstawową aktywnością, która pozwala ukierunkować ćwiczenie na wiele aspektów technicznych wspinaczki. Choć trawersowanie wydawać by się mogło nudne, to ma kilka zalet. Podczas wspinaczki w bok, nisko nad ziemią zupełnie naturalna jest chęć zrobienia trawersu za wszelką cenę, nawet jeśli technika ich pokonania jest niedbała i nieefektywna. Podczas trawersowałem dziecko może eksperymentować z nowymi pozycjami chwytu, delikatnym i precyzyjnym stawianiem stóp oraz różnymi ustawieniam ciała, nie przejmując się odpadnięciem i zawiśnięciem na linie. Podczas pokonywania trawersu należy precyzyjnie układać każdą stopę i koncentrować się na przenoszeniu środka ciężkości ciała ponad obciążoną stopę, jak największym rozluźnieniu ręki na chwycie oraz uczeniu się szybkiego i pewnego poruszania się. Istotnym elementem jest umiejetność zachowania równowagi, dlatego też zadaniem na dziś dla Was jest powtórka ćwiczeń na równowagę, które mieliście na którychś z poprzednich zajęć on-line.

Stanie na jednej nodze.
Stań prosto, wzrok skieruj przed siebie. Ugnij jedną nogę i unieś kolano do wysokości bioder. Ramiona możesz rozłożyć na boki. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, a następnie zamknij oczy i postaraj się zachować równowagę jeszcze przez 5 sekund. Zrób 3 powtórzenia po czym zmień nogę.

Przysiad na palcach.
Złącz stopy. Wyprostuj plecy, wciągnij brzuch, napnij pośladki i obniż lekko kość ogonową – tak, jakbyś chciał wyciągnąć kręgosłup. Rozłóż ręce na boki, stań na palcach najwyżej jak się da i z tej pozycji zrób głęboki przysiad. Spróbuj zrobić to bez zachwiania. Następnie wróć do pozycji stojącej. Wykonaj 5 powtórzeń. Jeśli trudno ci utrzymać równowagę, zrób ćwiczenie przy ścianie, lekko opierając się o nią ręką.

Jaskółka.
Stań ze złączonymi nogami. Pochyl tułów do przodu i jednocześnie wyciągnij jedną nogę do tyłu. Dla lepszej równowagi rozłóż ręce na boki. Tułów i noga powinny znajdować się równolegle do podłoża. Wytrzymaj ok. 6 sekund i zmień nogę. Powtórz ćwiczenie po 3 razy na każdą stronę.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.