Szkoły policealne ? Za i przeciw? Wiele osób zastanawia się jakie możliwości daje taka szkoła, czy warto się kształcić w takiej placówce i czy aby na pewno stawiając na szkołę policealną mamy pewność, że później będziemy mieć pracę..
Otóż wiadomo jak każda szkoła, tak i szkoły policealne mają swoje wady i zalety.  Na pewno do zalet takiej szkoły możemy zaliczyć to, że nie potrzebujemy matury. Tak, tak ? aby zapisać się do szkoły policealnej nie musimy mieć perfekcyjnie zdanej matury podstawowej oraz wielu przedmiotów dodatkowych na rozszerzonym poziomie, bo tak naprawdę wystarczy nam zwykłe świadectwo ukończenia szkoły, które dostaje każdy uczeń, który jest w klasie maturalnej, a przeszedł klasyfikację. Kolejną zaletą może być również to, że czas trwania szkoły policealnej wynosi maksymalnie 2 lata, tj. 4 semestry,  oraz wyboru nauki w systemie dziennym jaki i zaocznym, co daje nam możliwości osobistej oceny, czy chcemy uczyć się stacjonarnie i poświęcić dokładnie nauce, czy może w tym czasie chcemy pracować i uczyć się zaocznie, co w dzisiejszym czasie jest bardzo popularnym wyborem wśród uczniów szkół policealnych.  Szkoły policealne dają nam różnorodny wybór zawodów i kierunków, co także jest dużym pozytywem , ponieważ to sam uczeń wybiera kierunek i zawód w którym chcę się kształci. Dobrowolny i świadomy wybór zawodu powoduje to, że uczniowie uczący się w szkołach policealnych,  zazwyczaj zdają sobie sprawę z edukacji i poważnie podchodzą do nauki. Należy też zaznaczyć, że w  szkołach policealnych panuje miła i przyjazna atmosfera dla słuchaczy, a nauczyciele, wykładowcy i dyrekcja nie robią problemów związanych z edukacją czy egzaminami.
Minusem natomiast, może być to, że nie wszystkie szkoły policealne są darmowe, więc przy wyborze szkoły musimy być świadomi kosztów, które zazwyczaj są zaznaczone w umowie, którą podpisujemy zapisując się do szkoły, jednak coraz więcej szkół policealnych jest finansowane z projektów Unii Europejskiej, dzięki czemu kierunki mogą być również darmowe. Przy wyborze szkoły policealnej musimy także zwrócić uwagę na ?zaplecze szkoły?, tj. tego czy dana szkoła posiada pracownie, sprzęty, podręczniki, które są, a później będą potrzebne także nam do dobrej nauki zawodu.
Szkoły policealne dzięki różnorodności kierunków i zawodów dają spore możliwości do późniejszego zatrudnienia. Coraz więcej absolwentów szkół policealnych znajduje zatrudnienie w swoich zawodach.
Jak widać szkoły policealne dają naprawdę wiele możliwości, więc czasami warto zaryzykować i postawić na nie swoją edukację.