Młodzi ludzie czasami wymarzą sobie karierę barmana, bardzo podoba im się stanie za barem, nalewanie różnych drinków i słuchanie klientów lub rozmawianie z nimi. Zastanawiają się czasami – jak zostać barmanem?
Jeżeli poszpera się trochę w internecie można znaleźć bez problemu różne oferty i propozycje kursów. Kurs barmański trwa kilka dni i kończy się uzyskaniem odpowiednich certyfikatów w języku polskim i angielskim, które są honorowane na terenie całej Unii Europejskiej.
Podczas kursu, przyszli barmani uczą się jak powinien wyglądać i zachowywać się barman, uczą się podstawowych informacji o alkoholach, zdobywają wiedzę wykonywania dobrych drinków lub napoi bezalkoholowych, ogólnie, zdobywają wiedzę potrzebną im w pracy barmana. Każdy kurs kończy się egzaminem. Przyszli barmani są żądni wiedzy i bardzo dobrze zdają wszelkie egzaminy.
Podczas kursów barmańskich zdobywana jest także wiedza na temat parzenia kawy. Wszelkie informacje dotyczące baristiki, również bardzo przydają się za barem.