Jak używać click up do asekuracji? #wspinaczka

W poprzednim materiale mieliście okazje zapoznać się z zasadami bezpiecznego używania przyrządu półautomatycznego grigri, a dziś będzie o tym drugim półautomacie, o którym wspominaliśmy, czyli o clickup’ie. Choć oba przyrządy posiadają funkcję wspomagającą blokowanie liny przy odpadnięciu, to jednak zasady na jakich działają są odmienne. Dlatego też wybierając przyrząd do asekuracji należy dobrze znać jego obsługę.

Dziś przypomnimy Wam jak asekuruje się na clickup’ie. Jest to przyrząd prosty w obsłudze, ponieważ jego konstrukcja opiera się na zwykłym kubku asekuracyjnym, jednocześnie zapewniając możliwość samoczynnego blokowania bez użycia automatycznych sprężyn czy dźwigni (jak np. w grigri). Takie rozwiązanie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez asekurującego, np. poprzez przytrzymanie elementu blokującego (jak np. w grigri). Clickup jest tak zrobiony, że lina asekurująca może zakleszczać się w przyrządzie przy pomocy karabinka. Przyrząd przesuwa się w osi karabinka zakleszczając linę. Aby opuszczać wspinacza na linie wystarczy nacisnąć na przyrząd znajdujący się w pozycji zablokowanej. Zobaczcie sami jak go używać na poniższym filmiku:

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.