Dzisiaj w naszej szkółce on-line, będzie o… pracy nóg! #wspinaczka

Właściwa praca nóg, to element tak istotny, że zwracamy na niego uwagę już od pierwszego kontaktu ze ścianką. To nie ręce, a nogi są do tego żeby dźwigać nasze ciało. Dlatego też podczas wspinania musimy starać się jak najdłużej utrzymywać ciężar naszego ciała na nogach oszczędzając tym samym ręce. Do tego aby skutecznie przenosić ciężar ciała na nogi istotna jest umiejetność znajdywania najlepszych stopni, precyzyjnego stawiania na nich stóp, a podczas wykonywania ruchów trzymania stopy nieruchomo na stopniu. Ważne jest też to, aby środek ciężkości naszego ciała znajdował się ponad stopniami. Przy płynnym wspinaniu ciężar ciała jest przenoszony z nogi na nogę, tzn. że jak chcemy przemieścić np. lewą stopę to ciężar powinien być na prawej.

Trzeba także zachować spokój i nie koncentrować się tylko na chwytach, to powoduje że szybko się zmęczymy. Często gdy nie sięgamy do jakiegoś chwytu na ręce wystarczy do niego małymi kroczkami podejść na stopniach.

Z racji tego, że jesteśmy w domach i nie mamy dostępu do ścianki, to za wizualizację tego co tu sobie przypomnieliśmy nich posłuży Wam ten filmik, na którym zobaczycie jak powinna wyglądać prac nóg i całego ciała:

Pozdrawiam, Krzysiek.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.