Węzeł zabezpieczający #wspinaczka #warsztaty

Dzisiaj będzie o niezwykle istotnym elemencie, o którym musi pamiętać każdy rodzic samodzielnie asekurujący wspinacza. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na ściankach wspinaczkowych jest błąd polegający na niezabezpieczeniu końca liny przed „wyjechaniem” z przyrządu. Do takiego zdarzenia dochodzi przy opuszczaniu dziecka i np. jednoczesnym odejściu od ścianki, w sytuacji gdy na końcu liny nie będzie węzła, lina się skończy i wówczas dochodzi do jej ucieczki z przyrządu spod ręki asekurującej, a następnie do upadku opuszczanego wspinacza na ziemię.

Filmik przedstawia taką sytuację:

Zatem pamiętamy o tym, aby zabezpieczać koniec liny węzłem. Ale żeby nie było tak łatwo nie wystarczy zwykły supeł 🙂 gdyż taki węzeł ma tendencje do samo rozwiązywania się. Najlepszym węzłem zabezpieczającym koniec liny, jest węzeł zwany połówką zderzaka lub beczułkowym. 2 sposoby jego wiązania poznać możecie na zamieszczonym poniżej filmiku. Zapraszamy do nauki.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.