Sprzęt wspinaczkowy – GRIGRI #wspinaczka

Dzień dobry. Dzisiaj będzie trochę o sprzęcie. Jak wiecie, na naszej ściance oprósz standardowych kubków asekuracyjnych używamy przyrządów półautomatycznych takich jak grigri i clickup. To, że są to przyrządy wspomagające hamowanie liny podczas odpadnięcia nie powoduje, że przyrządy te odporne są na tzw. błąd ludzki. W tym materiale skupimy się na tym pierwszym czyli grigri.


Grigri jest przyrządem asekuracyjnym ze wspomaganym blokowaniem , został opracowany, by ułatwić asekurację zarówno na ściance wspinaczkowej jak i w skałkach. Można go używać na wszystkich linach pojedynczych o średnicy od 8,5 do 11 mm. Wspomagane blokowanie zwiększa komfort asekuracji podczas patentowania i zatrzymywania odpadnięć. Konstrukcja rączki zapewnia kontrolę opuszczania. Zasada działania tego automatu jest podobna do tej z samochodowych pasów bezpieczeństwa. Podczas zatrzymywania odpadnięcia, przyrząd obraca się na karabinku, lina się napina a krzywka ją zaciska rozpoczynając blokowanie. Uchwyt ręki na wolnym końcu liny inicjuje ruch krzywki, dlatego niezwykle istotne jest , by zawsze trzymać w ręce wolny koniec liny. Żaden opis działania nie zobrazuje nam tak jak pokaz na żywo, albo filmik – dzięki któremu zrozumiecie jak ten przyrząd działa i jak wystrzegać się błędów.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.