Pozycje odpoczynkowe we wspinaniu #wspinaczka

Dzisiaj garść porad i przypomnienia dla naszych najmłodszych. Na treningach skupialiśmy się nie tylko na samym ruchy do góry, ale także na tym jak robić to możliwie najekonomiczniej, czyli z jak najmniejszą stratą energetyczną. Możliwość odpoczynku często jest kluczowa przed wykonaniem trudnego siłowego ruchu.

Zatem co robić, aby czuć mniejsze zmęczenie podczas pokonywania trudnej drogi wspinaczkowej? Przede wszystkim gdy czujemy, że nasze przedramiona ulegają „zbułowaniu”, czyli męczą się od wysiłku, a nasze dłonie nie są już w stanie zaciskać się na chwytach, należy odpoczywać na każdym nadającym się do tego chwycie. Jeśli chwyt jest na tyle duży, że możemy dokładać do niego obie ręce, to jedną z rąk powinniśmy podnieść do góry i potrząsnąć nią, a następnie opuścić w dół i również potrząsać nią tak, aby wróciło do niej krążenie. Następnie to samo robimy z drugą ręką. W ten sposób przywracamy / wydłużamy naszą zdolność do pokonywania kolejnych wspinaczkowych przechwytów.
W sytuacji gdy nie ma gdzie odpocząć, bo akurat w miejscu gdzie dopadło nas „zbułowanie” nie ma dobrych chwytów to staramy się przyspieszyć naszą wspinaczkę, nie dopuszczając do tego, że zatrzymamy się akurat na najmniejszych do utrzymania chwytach.

Czasem odpoczynku potrzebują nasze stopy, a dokładnie palce obciążane podczas stawania na małych stopniach, jeśli napotkamy na duży stopień, możemy dać stopie chwilę wytchnienia, stawiając ją na śródstopiu lub pięcie. Trzeba wówczas stanąć na wyprostowanej nodze, utrzymując cały ciężar ciała na śródstopiu lub pięcie tak, aby pozwolić odpocząć mięśniom.

Pozycje odpoczynkowe możemy „łapać” także ułożeniem naszego ciała, stając w rozkroku, zapierając jedna nogę o sąsiednią boczną ściankę, lub łapać równowagę na połogiej ściance, stojąc tylko na nogach bez użycia rąk – taką pozycję nazywamy z angielskiego „no hand rest”, czyli odpoczynek bez rąk. Na zdjęciu możecie zobaczyć Marcelka jak bezbłędnie wykonuje tą technikę i to w pozycji obróconej od ściany!

W celu poprawy Waszej równowagi zachęcamy do wykonania kilku ćwiczeń w domu.

Stanie na jednej nodze.
Stań prosto, wzrok skieruj przed siebie. Ugnij jedną nogę i unieś kolano do wysokości bioder. Ramiona możesz rozłożyć na boki. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, a następnie zamknij oczy i postaraj się zachować równowagę jeszcze przez 5 sekund. Zrób 3 powtórzenia po czym zmień nogę.

Przysiad na palcach.
Złącz stopy. Wyprostuj plecy, wciągnij brzuch, napnij pośladki i obniż lekko kość ogonową – tak, jakbyś chciał wyciągnąć kręgosłup. Rozłóż ręce na boki, stań na palcach najwyżej jak się da i z tej pozycji zrób głęboki przysiad. Spróbuj zrobić to bez zachwiania. Następnie wróć do pozycji stojącej. Wykonaj 5 powtórzeń. Jeśli trudno ci utrzymać równowagę, zrób ćwiczenie przy ścianie, lekko opierając się o nią ręką.

Jaskółka.
Stań ze złączonymi nogami. Pochyl tułów do przodu i jednocześnie wyciągnij jedną nogę do tyłu. Dla lepszej równowagi rozłóż ręce na boki. Tułów i noga powinny znajdować się równolegle do podłoża. Wytrzymaj ok. 6 sekund i zmień nogę. Powtórz ćwiczenie po 3 razy na każdą stronę.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.