Co znajduje się w szafie wspinacza? #wspinaczka

Dziś będzie trochę teorii. Mam nadzieję, że zrobiliście trening z trenerką Agnieszką wiec teraz możecie zasiąść wygodnie w fotelu i dowiedzieć się trochę o tym co oprócz ubrań znajduje się w szafie wspinacza? Ze wspinaniem jest tak, że oprócz sprawności fizycznej i psychicznej wymaga opanowania całej masy sprzętu i technik związanych z jego obsługą. Zapraszam zatem do prezentacji podstawowego sprzętu do wspinaczki letniej wraz z krótkim opisem.

*Na zdjęciu nr 1 i 2 możecie zobaczyć linę asekuracyjną, jest to lina dynamiczna, bardziej elastyczna niż te na naszej ściance, umożliwia wspinanie z tzw. dołem. Zobaczcie, że jej średnica jest mniejsza niż najmniejszy palec instruktora! Mimo, że jest tak cienka, wytrzymuje ogromne udary.

*Fotka 3 przedstawia uprząż wspinaczkową doskonale Wam znaną, jest to uprząż biodrowa, która nadaje się dla dorosłych.

* 4 – to kask wspinaczkowy, który ma za zadanie chronić naszą głowę przed uderzeniami w ścianę lub przed spadającymi odłamkami skały.

*Fota nr 5 to buty wspinaczkowe, charakteryzujące się gumą o dużej przyczepności. Muszą być ciasno dopasowane do naszej stopy.

*6 – różnego typy ekspresy, czyli 2 karabinki połączone taśmą. Służą do wpinania liny podczas wspinaczki. Jeden karabinek wspinamy do punktu asekuracyjnego, a do drugiego linę.

*7 i 8 tzw. ekspres górski, można go zwinąć i rozwinąć w zależności od potrzeb.

* 9 – karabinki rożnego typy. Jedne mają blokowane zamki inne nie, w związku z czym mają różne zastosowania.

*10 kości służące do asekuracji i klucz do ich wyciągania. Jeśli nie ma punktów asekuracyjnych dzięki tym kostkom tworzymy je sami. Kości klinują się w zwężających się szczelinach skalnych. Dopina się do ich drucianej pętli ekspres, a następnie wpina się do tego linę.

*11 rożnego typu przyrządy asekuracyjno-zjazdowe. Te ostatnie mają funkcję samoblokującą.

*12 przyrządy do podchodzenia po linie tzw. małpa. Ten pierwszy to przyrząd awaryjny, a ten drugi często spotykany np. w pracach wysokościowych.

*13 rożnej długości taśmy zszywane i repsznury, służące np. do budowy stanowisk asekuracyjnych.

*14 -18 mechaniki, czyli kości mechaniczne różnych rozmiarów służące do asekuracji w równoległych szczelinach skalnych. Blokują się na zasadzie mimośrodu. Umożliwiają wspinaczkę w rysach tam gdzie nie ma stałych punktów asekuracyjnych. Na zdjęciach zaprezentowany jest też zakres ruchu na krzywkach poprzez ściągnięcie specjalnej rączki.

Mam nadzieje, że prezentacją się spodobała i bardziej ciekawskich skłoni na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.