Asekuracja na wędkę #wspinaczka #zajęcia

Dzisiaj lekcja dla rodziców. Część z Was przeszła krótkie szkolenie z asekuracji na tzw. wędkę czyli asekuracji, gdzie lina przechodzi przez górne stanowisko asekuracyjne. Niektórzy rodzice uczyli się asekurować na innych obiektach wspinaczkowych, bądź sami się wspinają i potrafią asekurować. Ten materiał ma za zadanie usystematyzować wiedzę na temat asekuracji, gdyż często zdarza się, że są popełniane błędy, dlatego zachęcam do przypomnienia sobie jak powinna wyglądać prawidłowa asekuracja.

Asekuracja ma na celu, za pośrednictwem liny wyłapać odpadniecie wspinacza, przytrzymując go, a gdy zawiśnie na linie, daje możliwość opuszczenia go na ziemię.

Błędy przy asekuracji są powodem wielu poważnych wypadków.

Asekurację zaczynamy od przygotowania, tj. prawidłowego wpięcia liny do przyrządu asekuracyjnego. Dzięki tarciu, jakie powstaje podczas przechodzenia liny przez przyrząd, możliwe jest wyhamowanie spadającego wspinacza. Po prawidłowym włożeniu liny do przyrządu (w zależności od rodzaju przyrządu, często na korpusie przyrządu wyrysowany jest schemat prawidłowego wpinania liny), łączymy przyrząd z łącznikiem naszej uprzęży za pomocą karabinka zakręconego. Następnie zakręcamy zamek karabinka i sprawdzamy czy lina prawidłowo pracuje w przyrządzie. Przed rozpoczęciem wspinaczki należy bezwzględnie przeprowadzić procedurę sprawdzenia, czy karabinek jest zakręcony, czy przyrząd pracuje prawidłowo, czy dziecko jest dobrze związane za pomocą węzła ósemkowego i czy wszystkie klamry w uprzęży są zapięte/zabezpieczone i czy na końcu liny, którą trzymamy w ręce asekuracyjnej jest zawiązany węzeł (np. połówka zderzakowego) zabezpieczający przed tzw. wyjechaniem liny z przyrządu podczas opuszczania wspinacza. Dopiero po tej procedurze można rozpocząć wspinaczkę. Stosując się do następujących zasad: nigdy nie puszczaj liny ręką blokującą i nigdy nie trzymaj w ręce blokującej żadnej innej części liny niż ta, którą hamuje się odpadniecie wspinacza. Gdy asekurujesz, uważnie obserwuj wspinające się dziecko.

Asekuracja odgórna – jak asekurować


Przy asekuracji na wędkę lina biegnie od asekurującego w górę do punktu stanowiskowego, a następnie z powrotem w dół do wspinającego się dziecka. Asekurowanie polega na wybieraniu liny, gdy dziecko idzie do góry oraz podawaniu jej, gdy schodzi w dół. Przygotowując się do asekurowania na wędkę, ustaw ręce w następujący sposób: ręką prowadzącą chwyć linę biegnącą do dziecka w odległości wyciągniętego ramienia od przyrządu asekuracyjnego i bądź gotów do przeciągnięcia liny w stronę przyrządu, gdy tylko dziecko ruszy do góry. Ręka blokująca trzyma linę w odległości kilkunastu cm poniżej przyrządu, zaginając ją w przyrządzie mocno i jest gotowa do wyłapania odpadnięcia. Dłoń powinna być ułożona na linie w taki sposób, aby kciuk zamykał pieść. Pamiętajcie, że to ręka blokująca zatrzymuje odpadniecie.

Wybieranie liny: przyciągnij rękę prowadzącą linę do przyrządu, równocześnie przeciągając ją przez przyrząd ręką blokującą, natychmiast przegnij linę o krawędź przyrządu asekuracyjnego, przełóż rękę prowadzącą w pobliże ręki blokującej i mocno chwyć linę, następnie przesuń rękę blokującą ku górze, do ręki prowadzącej – podczas tego ruchu obie ręce muszą być godowe do wyłapania odpadnięcia. Przenieś rękę prowadzącą z liny blokującej z powrotem na linę biegnącą do wspinacza i przygotuj się na kolejny jego ruch.

Podawanie liny: podepchnij ją do przyrządu ręką blokującą, równocześnie przeciągając ją przez przyrząd ręką prowadzącą. W ten sam sposób podaje się luz wspinającemu się na wędkę wspinaczowi kiedy chce on zejść niżej. Pomiędzy ruchami partnera trzymaj ręce na linie w pozycji gotowości.

Jeśli opis nie jest dla Was pomocny poniżej można zobaczyć to na filmiku.

Dodatkowo do materiału dorzucamy fotki przedstawiające opisane w materiale sytuacje. Tam gdzie są czerwone strzałki to zaznaczono elementy wykonane nieprawidłowo, czyli najczęściej popełnione błędy.

Realizacja projektów Stowarzyszenia Sportowego „Altius” we Wrocławiu jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Gminy Wrocław i wsparciu Prezydenta Wrocławia – Pana Jacka Sutryka.